POSILOVÁNÍ JÓGA TANEC

Žaneta Minářová

CHOTĚBOŘ
PŘIBYSLAV
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ

FACEBOOK: BUĎ FIT SE Žanetou


minarovazaneta@centrum.cz

FITNESS JÓGA

HARMONIE TĚLA A DUŠE

 

Fitness jóga je moderní odvětví jógy, která čerpá prvky z několik tisíc let staré hathajógy…

Nejedná se o náročnou jógu, u které si většina lidí si představí zkroucené pozice, stoj na hlavě a meditující askety. Fitness jóga je speciální cvičení, kde se jedná v podstatě o jógu, ale podanou jiným způsobem, pro tzv. oblast Fitness.

Hlavní rozdíl mezi Fitness jógou a klasickou jógou spočívá v délce výdrží v pozicích (ásánách). Zatímco u klasické jógy „držíme“ v jedné pozici až několik minut, fitness jóga se vyznačuje velkou dynamičností při přecházení z pozice do pozice.

Do úvodní části jsou zařazeny cviky pro celkovou koncentraci, k rozvoji správného dýchání a cviky, které připravují organizmus na následné fyzické zatížení. Cílem je zejména uvolnit oblast páteře (ve všech směrech). Velký důraz je kladen na uvolnění šíjového svalstva, kde dochází k ukládání psychického stresu.

Hlavní část se skládá z jednotlivých sestav, řazených dynamicky za sebou. Cvičí se ve stoje, v sedu i v lehu.

Závěrečná relaxace je příjemným dokončením celé hodiny, při níž dochází k maximálnímu uvolnění svalů, vědomému uvolnění mysli a celého Vašeho těla.

 

Účinky cvičení

Fyzické: proti bolestem zad, pružnost páteře, zlepšení cirkulace krve a lymfy, prokrvení a detoxikace celého těla a orgánů, zkvalitnění dýchání, uvolnění svalů, získání pružnosti a přirozené síly

Psychické: prevence proti stresu, napětí a únavě, rozproudění energie, relaxace, uvolnění a soustředění se, dodává tělu a mysli vitalitu

Estetické: přirozené hubnutí, tvarování celé postavy, prevence tvorby vrásek a únavy pleti, omlazující účinky pro pokožku

Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie, pro všechny kteří mají rádi pohyb. Je nevhodné pro těhotné, po operaci meziobratlových plotének a pro lidi se silnými otoky dolních končetin.

Co si vzít s sebou na cvičení?

Vhodné je pohodlné oblečení, které Vás neomezuje v pohybu, ručník, láhev vody, cvičí se bez bot.

Pokud vlastníte podložku na cvičení, vemte si ji prosím s sebou (z hygienického hlediska).